Войнилівська територіальна громада
Калуського району Івано-Франківської області (на стадії наповнення)
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Що таке РАК?

Дата: 12.02.2024 08:53
Кількість переглядів: 195

 Рак-це хвороба, яка починається в клітинах організму і проявляється їх аномальним ростом. Зазвичай клітини організму ростуть і діляться контрольовано, у разі раку сигнальна система, що контролює ріст клітин, не функціонує належним чином і ракові клітини продовжують рости, навіть тоді, коли їм слід зупинитися.

Механізм і причини виникнення раку:

Рак розвивається з власних клітин організму і починається все зі зміни генів всього однієї клітини. Саме гени вказують клітині коли їй рости, працювати, ділитися та помирати. Зазвичай клітини дотримуються цих процесів і людина  залишається здоровою. Але буває, що виникає пошкодження ділянки важливого гену і це спричинює його мутацію. Мутовані гени в свою чергу не працюють правильно, адже інструкції в їхній ДНК плутаються. І це може призвести до того, що клітини, які мають відпочивати починають активно ділитися, а їхня кількість — безконтрольно рости. Такі атипові мутовані клітини, зовсім не схожі на нормальні -формують ракову пухлину.

          Розвиток хвороби може бути спричинений як зовнішніми, так і спадковими генетичними факторами. Старіння підвищує вірогідність розвитку раку, головним чином, через накопичення протягом всього життя ризиків та зниження ефективності дії механізмів поновлення клітин, а онкологічні захворювання у дітей здебільшого виникають через випадкові генні мутації.

 

Види пухлин

Пухлини можуть бути як доброякісними, так і злоякісними. Різниця між добро – і злоякісною пухлиною є суттєвою. Обидві патології викликають проблеми, але мають різний ступінь небезпеки для життя, тому їх не можна запускати і залишати без кваліфікованого лікування.

Доброякісні пухлини не є раком. Вони не можуть поширюватися по сусідніх тканинах або інших частинах тіла. Вони повільно ростуть, залишаються в певній ділянці тіла, мають акуратною формою. Розміри можуть бути будь-якими, в залежності від стадії патології. Незважаючи на те, що будь-які пухлини асоціюються з раком, доброякісні новоутворення їм не є. Залежно від щільності, місцезнаходження, додаткових симптомів існує безліч підвидів захворювання. Більш поширені все-таки доброякісні пухлини м'яких тканин.

Злоякісна пухлина відрізняється тим, що вона може дуже швидко і агресивно проникати в м’язи, тканини, Інші частини тіла людини. Також може пустити метастази майже в будь-яку частину тіла. Злоякісні пухлини можуть бути дуже небезпечними, і важливо швидко їх виявити для того, щоб розпочати лікування до того, як вони поширяться.

В деяких випадках рак як захворювання розвивається доволі довго. Наприклад, рак молочної залози: від моменту передракового стану може минути 6–10 років, поки він перейде у небезпечнішу стадію, а відтак треба ще близько п’яти років, щоби перетворитися на рак молочної залози. Разом, від етапу передраку до раку молочної залози, це 11–15 років. Рак легенів розвивається протягом 20–40 років. Меланома — 30–40 років. Шкіра набирає дозу ультрафіолету, мієлоцити поступово пошкоджуються, і розвивається меланома.

       Тому, ще раз нагадуємо, регулярні самоперевірки та скринінги для різних типів раку збільшують шанси на раннє виявлення хвороби. Якщо виявити рак на ранній стадії, є висока ймовірність позитивних результатів і успішного подолання захворювання.

Будьте здорові!

 

Лікар із загальної гігієни

Калуського РВ ДУ «Івано-Франківський

ОЦКПХ МОЗ»                                                                                        

Олеся Перегінец

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь